مقاله درباره علوم انسانی

سه‌شنبه 22 تیر 1395 ساعت 17:15
[ad_1] تنها فروشگاه فروش فایل
مقاله درباره علوم انسانی

مقاله درباره علوم انسانی

مقاله درباره علوم انسانی

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

 

فرمت فایل:Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

 

تعداد صفحه:26

فهرست و توضیحات:

مقدمه

تجزیه و تحلیل

روش تحقیق

سابقه تحقیق

اصطلاحات و مفاهیم

بیان مسئله

مقدمه :

علوم انسانی ، علومی هستند که به مطالعه رفتارها و شرایط مربوط به زندگی انسانی  می پردازند . روان شناسی علمی است که به مطالعه رفتار انسان می پردازد ، جامعه شناسی نیز همین طور است انسان شناسی نیز از مقوله های همین علم است .

دو شاخه از علم روان شناسی و جامعه شناسی وجود دارد . روان شناسی سعی می کند رفتار را از کوچک ترین تا بزرگ ترین واحد مورد مطالعه قرار دهد . کوچک ترین واحد رفتار انسانی عکس العملی است که او در برابر یک محرک از خود نشان می دهد .ضربه زیر زانو یک بازتاب است و پریدن یک رفتار است . روان شناسی کل وجود انسان راتحت عنوان شخصیت مورد مطالعه قرار می دهد .

جامعه شناسی از دیدگاه گیدنز مطالعه زندگی اجتماعی ، گروه ها و جوامع انسانی است ، مطالعه ای هیجان انگیز و مجذوب کننده که موضوع اصلی آن رفتار انسان به  عنوان موجودی اجتماعی است . دامنه جامعه شناسی بی نهایت وسیع است و از تحلیل بر خورد های زود گذر بین افراد تا بررسی  فرایند های اجتماعی جهانی را در بر می گیرد . جامعه شناسی به مطالعه فرد نمی پردازد ، بلکه به مطالعه گروه ها و جوامع می پردازد و مطالعه فرد را عهده روان شناسی گذاشته است . اما این سؤال که آیا انسان را مستقل در نظر نگیریم ؟ قطعاً صحیح نیست ، زیرا انسان استقلال دارد هر چند قسمت اعظم شخصیت وی در جامعه شکل می گیرد و در عین حال فردیتش نیز در اینجا محفوظ است .

سؤال هایی که انسان به آنها پاسخ می دهد عبارتند از :

1)  دامنه حقیقی وجود آدمی از کجا آغاز و به کجا می انجامد ؟

2)  زیر ساختارهای رفتارهای آدمی چیست ؟

3)  تفاوت های اصلی و بنیادی انسان با حیوان در چیست ؟

4)  نیازها و اهداف حقیقی انسان چیست و چگونه می توان به آنها  پاسخ داد ؟

انسان شناسی در اسلام : انسان شناسی دینی

انسان شناسی دین ( بویژه انسان شناسی از دیدگاه اسلام )

معرفتی است که انسان درباره خود از منبع وحی دست می آورد .

انسان شناسی دینی نسبت به سایر انسان شناسی ها امتیازاتی دارد که عبارتند از :

1) زیرساخت هایی از رفتار انسان را بیان می کند که طریق تجربی و فلسفی نمی توان به آن رسید

مثلاً در سوره اعراف آیه 172 آمده که : وَ إِذ أَخَذَ رَبُّکَ مِن بَنِیءَ ادَمَ مِن ظُهُورِهِم ذُرِّیتَهُم وَ اَشهَدَ هُم عَلَی أَنفُسِهِم أَلَستُ بِرَبِّکُم قَالُوا بَلَی شَهِدنَا أَن تَقُولُوا یومَ القِیمَهِ إنَّا کُنَّا عَن هَذَا غَافِلِینَ .

خداوند از پشت انسان ذریه او را گرفت .ذریه یعنی فرزندان منتها اشاره به یک عالم کوچک دارد ؛ گویی زمانی که ما کوچک ترین واحد خودمان بودیم . آن زمان و انگار خداوند مارا گرفته و خودمان را به خودمان گواه گرفته است . یعنی در زمانی که ما بسیار ناچیز بودیم خداوند از ما گواهی گرفته است آیا من خدای تو نیستم ؟ همه ما شهادت دادیم که بله تو خدای ما هستی .


اشتراک بگذارید:


[ad_2]
از فروشگاه فایل 4رروش اینجا کلیک کنید مقاله درباره علوم انسانی جهت خرید مقاله درباره علوم انسانی
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.