مقاله تکنولوژی ذخیره و بازیابی اطلاعات توسط اشعه لیزر:

سه‌شنبه 22 تیر 1395 ساعت 13:26
[ad_1] تنها فروشگاه فروش فایل
مقاله  تکنولوژی ذخیره و بازیابی اطلاعات توسط اشعه لیزر:

مقاله تکنولوژی ذخیره و بازیابی اطلاعات توسط اشعه لیزر:

مقاله  تکنولوژی ذخیره و بازیابی اطلاعات توسط اشعه لیزر:

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

 

فرمت فایل:Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

  

تعداد صفحه:48

 

  

 فهرست مطالب

 

 

‌‌‌دیسک فشرده

الف. لیزر ویژن:

ب. دیسکهای صدا

ج. دیسکهای فشرده با حافظه فقط خواندنی:

د. DVD

رایتر

DVD چیست؟

خصوصیات DVD

مناطق DVD

  ساختار فایلها در DVD ویدیویی

نگاهی به درون فایلهای VOB

تکنولوژی

تاریخچه

نحوه قرار گیری اطلاعات در هارد

کالبد شکافی هارد دیسک :

حافظه موقت ( Buffer ) :

 «تکنولوژی (ساخت)     Super Flash EEPROM»

  • سلول EEPROM :
  • ساختار سلولی:

2-3 طرح شماتیک آرایه سلولی:

  • مکانیزمهای انتقال بار:

 

 

 

 

 تکنولوژی ذخیره و بازیابی اطلاعات توسط اشعه لیزر:

تکنولژی ذخیره وبازیابی اطلاعات توسط تابش اشعه لیزر یکی از جدید ترین روشهای ذخیره وبازیابی داده هاست.دراین روش باتابش اشعه روی سطح دیسک حفره های میکروسکپی به وجود می آید که وجود یا عدم وجود حفره در یک محل به منزله یک یا صفر است.دیسکهای نوری از یک صفحه فلزی بسیار نازک و درخشان تشکیل شده است که سطح آن با پلاستیک پوشیده شده است.

‌‌‌دیسک فشرده

صفحه های فشرده از سال 1985 به بازار عرضه شد و از آن تاریخ تاکنون تولید و فروش آن با شتاب حیرت انگیزی افزایش یافته است از دیسک فشرده که به سی دی رام نیز مشهود است و دیسک نوری برای ذخیره و بازیابی حجم زیاد اطلاعات استفاده میشود. در ابتدای بهره گیری از این ماده ، اطلاعات ثبت شده روی آن قابل تعویض و پاک شدن نبود و از نوع حافظه ثابت محسوب میشد اما در حال حاضر دیسکهای فشرده ای به بازار آمده است که قابلیت ضبط مجدد را دارا است. دیسک فشرده علاوه بر اطلاعات، دارای نرم افزاری است که چگونگی استفاده از اطلاعات ثبت شده بر روی دیسک را به کامپیوتر فرمان میدهد . برای استفاده از این دیسکها علاوه بر کامپیوتر باید دیسک گردان نیز داشته باشیم. دیسک فشرده یکی از پدیده های تکنولوژی اطلاعات است که به سرعت تکامل یافته و بخصوص در کتابخانه ها و آرشیوها کاربرد زیادی پیدا کرده است.

نظام ذخیره نوری و استفاده از تکنولوژی لیزری این امکان را میسر میسازد که بتوان مقادیر زیادی اطلاعات را بدون نیاز به فضای زیاد ذخیره کرد. از مزیت های این نظام آن است که نسخه های تکثیرشده به طریق لیزر، صرف نظر از دفعات نسخه برداری عیناً شبیه به نسخه اصلی است.

اشکال گوناگونی از نظامهای ذخیره نوری در دسترس است. همچون لیزر ویژن ، دیسکهای صدا، دیسکهای فشرده با حافظه فقط خواندنی و Worm[26], VCD, CDI, CDG, DVI, DVD, CD-Rom, CD-R, D-RW, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RAM, DVD-RW, DVD-R/W, DVD-Video ... که چند مورد از این مواد به اختصار معرفی میکنم.

الف. لیزر ویژن:

دیسکهای معمولاً نقره ای رنگ با 12 اینچ ( 20 سانتی متر) قطر و 4/3 میلی متر ضخامت و سوراخی مرکزی به قطر 35 میلی متر که ظرفیت ذخیره سازی آن بسیار بالاست. امکان ضبط استریو و انتخاب دو زبان متفاوت به لحاظ وجود دو کانال صوتی از ویژگیهای این روش است.

 

 

 

ب. دیسکهای صدا

که برای ضبط و پخش موسیقی متداول است. دیسکهای نقره ای رنگ با قطر 5 اینچ که حداکثر زمان پخش آن تقریباً یک ساعت است و نیز در اندازه کوچکتر با قطر 3 اینچ نیز وجود دارد. در این دیسکها فقط بر روی یک طرف صفحه اطلاعات ذخیره میشود.

ج. دیسکهای فشرده با حافظه فقط خواندنی:

این دیسکها از نظر اندازه و ظاهر مشابه دیسکهای صدا هستند و برای ذخیره اطلاعات و بازیابی آن از طریق کامپیوتر به کار میرود و کاملاً دیجیتالی است. ظرفیت این دیسک در حدود 600 مگابایت اطلاعات و معادل حدود 250 هزار صفحه متن است . ضبط توسط تولید کننده انجام میشود و استفاده کننده نمیتواند در آن تغییری ایجاد کند نوعی از این دیسکها Worm نام دارد . از انواع دیگر دیسکها ویدئو دیسک است که در بخش مواد دیداری توضیح داده شد. از آنجا که دی.وی.دی. گام تکامل بعدی سی.دی رامها است و گنجایش حجم عظیم اطلاعات را دارند به توضیح مفصل این نوع سی.دی ها میپردازیم:


اشتراک بگذارید:


[ad_2]
از فروشگاه فایل 4رروش اینجا کلیک کنید مقاله تکنولوژی ذخیره و بازیابی اطلاعات توسط اشعه لیزر: جهت خرید مقاله تکنولوژی ذخیره و بازیابی اطلاعات توسط اشعه لیزر:
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.