X
تبلیغات
رایتل

مقاله درباره توسعه سیاسی از دیدگاه امام علی (ع)

دوشنبه 21 تیر 1395 ساعت 18:17
[ad_1] تنها فروشگاه فروش فایل
مقاله درباره توسعه سیاسی از دیدگاه امام علی (ع)

مقاله درباره توسعه سیاسی از دیدگاه امام علی (ع)

مقاله درباره توسعه سیاسی از دیدگاه امام علی (ع)

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

 

فرمت فایل:Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

 

تعداد صفحه:13

فهرست و توضیحات:

توسعه سیاسی از دیدگاه امام علی (ع)

  1. عدالت و نقش آن درنظام سیاسی
  2. ظلم و عقب ماندگی
  3. مهمترین موانع رشد و توسعه
  4. روحیه تملق و چاپلوسی و ستایش

مردم و توسعه سیاسی از دیدگاه امام علی

موهبت الهی » می دانند و آن را «مأنوس خلایق » و رعایت آن را موجب «افزایش برکات » ذکر می فرمایند . به نظر علی (ع) جوهره و هسته اصلی ایمان ، عدالت است و تمام نیکویی ها ازآن سرچشمه می گیرند . به اعتقاد حضرت علی (ع) ملاک حکمرانی ، عدل است . و عدالت محکمترین اساس و بنیانی است که درنظام اجتماعی وجود دارد . خداوند تعالی عدالت را سبب قوام امور زندگانی مردم قرار داده تا از ظلم ، نابسامانی و گناه درامان بمانند . و احکام و قوانین به وسیله عدالت احیا و اجرا گردند .

رعایت عدالت از سوی رهبران و نخبگان سیاسی درسطوح مختلف سیستم سیاسی و جامعه ، آثار و نتایج فراوانی به دنبال دارد .

درمورد تأثیرات عدالت برتداوم قدرت و حکومت ، امام علی (ع) معتقدند که ؛ « هیچ چیزی همانند عدالت دولتها را محافظت نمی کند . » و عدل چنان سپر محکمی است که رعایت آن موجب تداوم قدرت و اقتدار نظام سیاسی می گردد . امام مهمترین و فراگیرترین اثر عدالت در سازندگی و اصلاح جامعه متبلور می شود چرا که « عدل سبب انتظام امور مردم و جامعه می باشد و«  هیچ چیز به اندازه عدالت نمی تواند مردم را اصلاح » نماید . اجرای عدالت ؛ «  مخالفتها را از بین می برد و دوستی و محبت ایجاد می نماید . » و درعمران و آبادانی ، توسعه اقتصادی و صنعتی تأثیر بسزایی دارد . اگر عدالت درجامعه اجرا نشود ظلم و ستم جای آن را خواهد گرفت و ظلم جز آوراگی و بدبختی و درنهایت خشونت چیزی ، به دنبال نخواهد داشت .


اشتراک بگذارید:


[ad_2]
از فروشگاه فایل 4رروش اینجا کلیک کنید مقاله درباره توسعه سیاسی از دیدگاه امام علی (ع) جهت خرید مقاله درباره توسعه سیاسی از دیدگاه امام علی (ع)
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.