تحقیق در مورد پیدایش کاغذ

دوشنبه 21 تیر 1395 ساعت 01:13
[ad_1] تنها فروشگاه فروش فایل
تحقیق در مورد پیدایش کاغذ

تحقیق در مورد پیدایش کاغذ

تحقیق در مورد پیدایش کاغذ

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

 

فرمت فایل:Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

  

تعداد صفحه:55

 

  

 فهرست مطالب

 

         مواد تشکیل دهنده کاغذ

             1-مواد سلولزی

         الف-سلولز

ب-همی سلولز

ج-لیگنین

2-عوامل چسبنده

3-مواد اضافی

تعریف دیگری از کاغذ

تعریف دارد هانتر

 

انواع کاغذ

کاغذ خوابیده

کاغذ بافته

کاغذ قالب ساخته

کاغذ ماشینی

1-مکانیسمهای اصلی ضایع شدن کاغذ

1-1-هیدرولیز اسیدی

2-1اکسیداسیون

3-1صدمات فتو شیمیایی

2-عوامل اقلیمی

1-2اصول مربوط به سنجش میزان رطوبت هوا

2-2تأثیر (دما ورطوبت) بر کاغذ

3-2 صدمات شیمیایی

4-2- صدمات بیولوژیکی

3-نور

  • 3-ترکیب نور

3-2-منبع نور

الف-منبع نور طبیعی

ب- منابع نور مصنوعی

1-4–عوامل درونی

2-4- عوامل بیرونی

3-4-عوامل شیمیایی

4-4-منابع درونی

الف- زاج

ب- لیگنین

ج-ذرات فلزی

د- مواد شیمیایی

5-آلودگی هوا

الف- ترکیبات گوگردی

ب- ترکیبات ازت دار

ج-ازن

د- ذرات جامد

6-مرکبها ورنگ دانه ها

7-باکتریها

باکتریها

2- نشانه های ابتلا

3-انواع مختلف باکتریها

4-عوامل رشد

8-قارچها

1-8- نشانه های ابتلا

  • 8-عفونت
  • 8-عوامل رشد( قارچ)

5-8- نور


گزارش کار

مستند نگاری

فن شناسی

فن شناسی شامل مراحل:

ضد عفونی

استحکام بخشی ومرمت نسخه خطی

لوازم مورد نیاز:

1-سدیم کربوکسی متیل سلولز/CMC

2-استات سلولز/AC

رفع چین خوردگیها

مرمت پارگی ها وکمبودها

 

 

 

 

پیدایش کاغذ

           نخستین کسانی که به فکر ساختن کاغذ افتادند، چینی ها بودند. آنها حدود سال 105 میلادی به روشی که عمومأ به فردی به نام کای لون نسبت داده می شود، این کار را آغاز کردند. او به فکر افتاد که پارچه های کهنه، طنابها ودیگر مواد گیاهی –کتان پوست درخت توت(مورد) و نی بامبو را پوسانده در یک هاون بکوبد تا الیاف آنها جدا شود. خمیری را که به این ترتیب به دست می آمد، در یک تشت بزرگ وپر از آب حل میکردند. سپس به کمک صفحه ای که با ترکه های ظریف بامبو بافته می شد الیاف را بیرون می کشیدند؛ به این ترتیب که آن را چندین بار تا عمق لازم در آب فرو می بردند. برگهایی که از این فرمها بیرون کشیده می شد، بر سطوح صاف پهن کرده ودر آفتاب خشک می کردند. در سال 1957 در باقیائو واقع در ایالت شانسکی (چین) قطعاتی از کاغذ قدیمی را در گوری باستانی متعلق به قرن دوم قبل از میلاد مسیح باز یافتند. با وجود این کای لون را می توان به دلیل ابداع مواد اولیه تازه وبه سبب بهبود روشهای ساخت کاغذ یک مکتشف به شمار آورد. به حسب روایات روش چینی ساخت کاغذ قرنها به صورت یک راز حفظ شد تا این که در قرن هفتم گروهی از کاغذ سازهای چینی به اسارت مسلمانان در آمدند. در سال 751 چینی ها در ترکستان از مسلمانان شکست خوردند.اسرایی که به سمرقند انتقال یافتند،مجبور بودند به حرفه خود اشتغال ورزند. در میان آنها، کاغذ سازها، دانش خود را در قبال آزادی به فاتحان آموختند.گسترش این صنعت در سمر قند به دلیل وجود کشتزارهای وسیع کتان وشاهدانه وکانالهای آبیاری که آب فراوان داشتند تسهیل گشت.

           چهل سال بعد در سال 793 کار گاه کاغذ سازی دیگری در بغداد تأسیس شد، چرا که هارون الرشید کاغذ سازهای چینی را به بغداد آورده بود. مع ذالک در این زمان غرب به صورت جدای از شرق زندگی می کردند واسلام صاحب اختیار مدیترانه که مهمترین راه ارتباطی به شمار می رفت، باقی ماند. وهمین می رساند که چرا باید بیش از پانصد سال انتظار کشید تا کاغذ به اروپا وارد شود. روش ساخت کاغذ از ایران به سوریه، دمشق، بین النهرین، بغداد ودر نهایت به مصر راه می یابد. با واسطۀ تمدن اسلام وبه عبارت دقیقتر فتوحات مسلمان در اسپانیاست که کاغذ در قرن دهم در اروپا شناخته می شود. جنگهای صلیبی ومراودات تجاری که این جنگها با بنادر شرق به وجود آوردند به دیگر کشورهای اروپایی اجازه داد این وسیله جدید کتابت را بشناسند.

         مواد تشکیل دهنده کاغذ

         مواد اولیه ای را که در ساختن کاغذ مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به سه گروه تقسیم کرد: مواد سلولزی، عوامل چسبنده و مواد اضافی.

             1-مواد سلولزی

           مواد سلولزی را بصورت مستقیم ویا غیر مستقیم از گیاهان می گیرند.گیاهان یکساله نظیر پنبه کتان شاهدانه وکنف را پس از استفاده در نساجی به صورت خمیر کاغذ در می آورند.الیاف آنها از سلولز تقریبأ خالص تشکیل می شود؛ زیرا دیگر مواد متشکله گیاهی در جریان عملیات ساختن الیاف نساجی حذف شده اند. با وجود این به هنگام تهیه خمیر کاغذ الیاف دیگری به آنها افزوده می شود: آلفا که به آن اسپارت نیز گفته می شود یا گندم چاودار جو یا جو سیاه. در میان درختان مخروطیان (کاج ،سرو،صنوبر وغیره) نسبت به درختان دارای برگ پهن(چنار، سپیدار،تبریزی و...) مقدار زیادتری سلولز تولید    می کنند.چوب در کنار سلولز خالص یا سلولز آلفا شامل مواد دیگری است که اهم آنها عبارت است از لینین وهمی سلولزها(سلولزهای بتا وگاما) قبل از توصیف مولکول سلولز، جا دارد آن را در محیط خود آن چنان که هست نشان می دهیم: لیف گاهی وبه عبارت دقیقتر سلول گیاهی.همه سلولها از تقسیم کامبیوم شکل می گیرند.آنها به حسب راستای انتشارشان به سلول چوب(انتشار داخلی) یا سلول لیبر(انتشار بیرونی) تبدیل واز یکدیگر متفاوت می شوند.لینین تنها به هنگام عمل لینیفیکاسیون، زمانی که سلولها به سلولهای چوب تغییر شکل می دهند، در ساختار فیبری اصولأ لایه میانی ولایه نخستین ته نشین می شود. سلول گیاهی بالغ به خلاف سلول حیوانی دارای دواره ای است مرکب از چندین قشر. بیرونی ترین آنها یا لایۀ نخستین حاوی لینین بسیاری است که با کمی پکتین وسلولز.سلولز به شکل میکرو فیبر هایی پراکنده می شود.لایه ثانوی شامل سه قشر است واستخوان بندی سلول گیاهی را تشکیل می دهد.قشر های مختلف از میکرو فیبرهایی تشکیل می شوند که گرایش متوسط آن از قشری به قشر دیگر فرق می کند.ضخیم ترین قشر، قشر میانی است که حاوی بیشترین سلولز به شکل فیبرهایی جهت دار است.در قشر درونی جهت فیبر های سلولز تقریبأ عمود بر فیبرهای قشر قبلی است.

 


اشتراک بگذارید:


[ad_2]
از فروشگاه فایل 4رروش اینجا کلیک کنید تحقیق در مورد پیدایش کاغذ جهت خرید تحقیق در مورد پیدایش کاغذ
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.