تحقیق در مورد فرم کلی شهر اهواز

شنبه 19 تیر 1395 ساعت 11:14
[ad_1] تنها فروشگاه فروش فایل
تحقیق در مورد فرم کلی شهر اهواز

تحقیق در مورد فرم کلی شهر اهواز

تحقیق در مورد فرم کلی شهر اهواز

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب *

 فرمت فایل :Word  (قابل ویرایش و آماده پرینت )

  تعداد صفحه:13

  فهرست مطالب :

 

فرم کلی شهر اهواز

 

گسترش شهر اهواز

 

شبکه کاربری دسترسی به اراضی بافت شناسی

 

ویژگیهای معماری بومی

 

عکس

 

در حال حاضر فرم کلی شهر اهواز یک فرم نیمه متمرکز و نیمه خطی است . از آن جهت متمرکز است که هسته های قدیمی شهر ، خصوصا" آن که به نام جزیره معروف بوده و در حال حاضر بازار شهر را در خود جای داده است ، مرکزیت خود را از نظر بصری ، تراکم و دسترسی تقریبا" حفظ کرده و مرکزیت آن نقص می شود . این تناقض در شبکه های دسترسی و نحوه ی گسترش شهر و پراکندگی عملکردهای مهم شهری به وضوح به چشم می خورد . در نتیجه فرم کلی شهر را نه می توان مرکزی دانست و نه می توان مرکزی ندانست ، بهتر آن است که نیمه مرکزی بدانیم .

 

در عین حال از آن جهت می توان فرم کلی را خطی دانسا که در امتداد یک یا دو محور شهر در حال گسترش و فرم گیری است . با این وجود فرم کلی شهر اهواز در حال حاضر یک فرم خطی و یا محور نمی باشد چرا که محور یا محورهای موجود صرفا" شبکه دسترسی و امکانات فیزیکی رشد شهر را می توانند جوابگو باشند . اما از نقطه نظر بصری ، روانی و تراکم ها همچنان هسته های اولیه شکل گیری شهر مرکزیت دارند . در نتیجه شهر اهواز هم فرم کلی محوری دارد و هم ندارد .

 

نتیجه : فرم کلی شهر اهواز در حال حاضر یک فرم ترکیبی خطی و مرکزی است . مرکزیت شهر همان هسته های اولیه و خصوصا" بازار بوده و خطوط محوری فرم شهر همان شبکه های دسترسی بین شهری خصوصا" محور اهواز خرمشهر است . البته در درجه دوم اهمیت محور اهواز شیراز و سپس اهواز شوشتر قرار دارند . این فرم نسبت به زمینه طبیعی و سیر تاریخی این شهر ، فرم نابهنجار و غلط است . فرم شهر به اتکایی طبیعی آن که همان امتداد کارون است به اتکای سیر تاریخی فرم آن که همان پیروی کردن از این امتداد است ، می بایست به گونه ای منطقی برنامه ریزی شده همچون گذشته با تبعیت از مرکزیت هسته های اولیه خود در امتداد کارون رشد و گسترش می یافت .

 

در واقع منطقی ترین فرم قابل درک برای شهر فرمی است خطی . امتداد این خط محور کارون بوده و هسته های اولیه در وسط این خط قرار دارد .

 


اشتراک بگذارید:


[ad_2]
از فروشگاه فایل 4رروش اینجا کلیک کنید تحقیق در مورد فرم کلی شهر اهواز جهت خرید تحقیق در مورد فرم کلی شهر اهواز
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.