X
تبلیغات
رایتل

دانلود مقاله سرگیجه

چهارشنبه 16 تیر 1395 ساعت 02:13
[ad_1] تنها فروشگاه فروش فایل
دانلود مقاله سرگیجه

دانلود مقاله سرگیجه

دانلود مقاله سرگیجه

شرح حال اولین قدم در یافتن اطلاعاتی است که روند بروز علائم را برای ما آشکار میکند. اولین قدم این است که از مریض بخواهیم مشکل خود را توصیف کند و تمام خصوصیات سرگیجه خود را شرح دهد .
در واقع یک شرح حال و معاینه فیزیکی دقیق اساس تشخیص است . هدف از این فصل شرح اقداماتی است که بصورت سرپایی و قبل از انجام آزمایشات عملکرد سیستم تعادلی گوش و یا اقدامات تکمیلی دیگر، بتواند رویکرد دقیق تشخیصی فراهم آورده و براحتی راه را برای درمان مناسب و بموقع و کافی هموار نماید.
 
شرح حال
مهمترین قسمت ارزیابی یک بیمار مبتلا به سرگیجه شرح حال است . شرح حال دقیق ما را بطرف معاینه دقیق تر رهنمون می سازد . بیمارانی که سرگیجه دارند علایم خود را بسیار مبالغه آمیز ذکر می کنند و با توصیفات اضافی غیر ضروری همراه می سازند . مثلاً چند بار فلان دارو را استفاده نمودم و …  و لذا مهارت و ممارست در شرح حال گیری لازم است تا شرح حالی سازمان یافته انجام شود . عده ای از پرسشنامه سرگیجه استفاده می کنند(شکل 3-1 ). شرح حال بیمار سرگیجه دار بایستی شامل موارد ذیل باشد :
1- توصیف سرگیجه  
2- شدت علایم
3- موقتی بودن علایم یا مداوم بودن آن
4- عوامل تشدید و یا تسهیل کننده علایم
5- علایم همراه مثل کاهش شنوایی
6- توصیف دقیق حادثه اولیه
7- داروها و مواد مضری که ممکن است دریافت کرده باشد .
8- بیماریهای دیگری که دارد(1) .
 
شکل 3-1: نمونه ای از پرسشنامه برای شرح حال سرگیجه
 
1-      توصیف سرگیجه :
 قدم اول توصیف سرگیجه ای است که  بیمار از آن رنج میبرد. بایستی توصیف بیمار بر اساس موارد خاص دسته بندی شود. این موارد عبارتند از:
" سر گیجه واقعی[1] ، احساس سبکی سر، سیاهی رفتن چشم ، احساس مواج بودن ، احساس سنگینی و یا بی وزن بودن ، حالت عدم توانایی تمرکز ، اختلال عملکرد عضلات بدن و عدم توانایی برای حرکت دادن اندامها و یا اختلال هوشیاری"
اگر بیمار نمیتواند توصیف دقیقی از سرگیجه خود بدهد به حمله اول برگردید ، زیرا بخاطر منحصر بفرد بودن و وحشتناک بودن ، بیشتر و دقیق تر در ذهن بیمار می ماند .
الف- سرگیجه در واقع احساس واقعی حرکت است که می تواند چرخشی یا حرکات عرضی یا عمودی محیط باشد ، یا خود بیمار احساس حرکت داشته باشد . وجود سرگیجه دلیل قاطعی برای ضایعات محیطی سیستم محیطی ( در گوش داخلی ) است ، اگر چه ضایعات مرکزی درتشخیص افتراقی در مقام دوم است .

 

شامل 16 صفحه word


اشتراک بگذارید:


[ad_2]
از فروشگاه فایل 4رروش اینجا کلیک کنید دانلود مقاله سرگیجه جهت خرید دانلود مقاله سرگیجه
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.