X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

دانلو مقاله رشته پرستاری

سه‌شنبه 15 تیر 1395 ساعت 18:44
[ad_1] تنها فروشگاه فروش فایل
دانلو مقاله رشته پرستاری

دانلو مقاله رشته پرستاری

دانلو مقاله رشته پرستاری

پرستاری رشته‌ای است که در کشور ما ناشناخته مانده است و بیشتر افراد با شنیدن نام پرستار تنها تزریقات و کمک‌های اولیه در ذهنشان نقش می‌بندد. برخلاف این تصور ناقص، پرستار یک عضو مهم در تیم مراقبت بهداشتی است و نقش ارزنده ای در پذیرش، آماده سازی، مراقبت و حمایت‌های روحی، جسمی و اجتماعی بیمار دارد.
تلاش پرستار برای پذیرش واقعیت‌ها و تطبیق با تغییرات بالقوه و پذیرش زندگی جدید و یا تحمل طول دوره درمان وظیفه سنگین و ارزنده پرستار است.
پرستاری علم است چون نیازمند فراگیری علوم مرتبط با این رشته است و هنر است چون توانایی ارتباط خوب و سنجیده با بیمار و اطرافیانش را می‌طلبد. این رشته در مقطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری با گرایش‌های مختلف در کشور دائر است.
اخیرا مرکزی به نام نظام پرستاری مانند سازمان نظام پزشکی تأسیس شده است. در خصوص این رشته صبر و حوصله و مطالعه دقیق در ابعاد این شغل سنگین را توصیه می‌کنیم. طول دوره تحصیل (برای مقطع کارشناسی) حدود 4 سال است.
درسهای رشته
ردیف    نام درس    ردیف    نام درس
1    آمار حیاتی مقدماتی (نظری، عملی)    2    اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماریها (نظری)
3    اصول مدیریت خدمات پرستاری (نظری)    4    اصول و روش آموزش به بیمار (نظری)
5    اصول و فنون و کاربرد احکام اسلامی در پرستاری     6    انگل‌شناسی (نظری، عملی)
7    ایمونولوژی     8    بررسی وضعیت سلامت (نظری )
9    بهداشت روانی، بیماریها و پرستاری‌های مربوط 2     10    بیماریهای داخلی و جراحی
11    بیوشیمی     12    پرستاری بهداشت جامعه 1و 2 و 3 (نظری)
13    پرستاری در فوریت‌ها     14    تاریخ و تحولات و اخلاق پرستاری (نظری)
15    تشریح (نظری، عملی)    16    تغذیه و تغذیه‌درمانی (نظری)
17    داروشناسی     18    روانشناسی اجتماعی
19    زبان تخصصی     20    فیزیولوژی
21    میکروب‌شناسی     22    کارآموزی
23    کارآموزی در عرصه     24    کودکان و پرستاری مربوط 1 (کودک سالم) (نظری)
25    کودکان و پرستاری مربوط 2 (کودک بیمار) (نظری)        

صنعت و بازارکار
 
به‌طور کلی فارغ‌التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی به‌عنوان پرستار در کلیه بخشهای بیمارستانها و درمانگاهها (به‌طور مثال در بخش تنظیم خانواده و بهداشت مادر و کودک) و مربی دروس علمی پرستاران، مربی بهداشت مدارس و تدریس کودک‌یاری و زیست شناسی در مدارس انجام وظیفه می‌کنند. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناس ارشد می‌توانند به‌عنوان مدرس نظری در دانشکده‌ها و مربی آموزشی در بیمارستانها مشغول بکار شوند. لازم به ‌ذکر است در صورتی که فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف مایل به‌کار درآن قسمت نباشند، می‌توانند در بیمارستان، کاربالینی(کار با بیمار) انجام دهند .
پرستار تخصصی باید ها و نباید ها
چنانچه ازچند دانشجوی در آستانه فارغ التحصیلی بپرسند بعد از فارغ ا لتحصیلی کدام بخش را برای کار کردن  انتخاب می کنید مسلما درصد بالایی بخش های ویژه مثل ICUو CCU را نشان می دهند چرا که دانشجو در کارآموزی ها دریافته است که سطح کار کردن در بخش های ویژه تخصصی تر و علمی تر و کم بر خوردتر است و درصد مهارت و دقت و استفاده از علمی که در دانشکده ها آموخته است بالاتر از هر جای دیگر است. تجربه نشان داده است که پرستارانی که در بخش های ویژه مخصوصا CCUمشغول به کار هستند از رضایت شغلی بالاتری برخوردارند حال اینکه ممکن است کار کردن دراین بخش ها از نظر کارانه و مزایای مالی تفاوتی با بخش های دیگر نکند ولی پرستار آنجا را بر می گزیند اما پرستارانی که در بخش های عادی و داخلی کار می کنند نوعی دلسردی،دلزدگی و خستگی بیش از حد دارند .

 

شامل 9 صفحه word


اشتراک بگذارید:


[ad_2]
از فروشگاه فایل 4رروش اینجا کلیک کنید دانلو مقاله رشته پرستاری جهت خرید دانلو مقاله رشته پرستاری
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.